Šurianska Noc literatúry

Noc literatúry, respektíve dlhý večer s literatúrou v šurianskej knižnici, bola aktivita, ktorá sa v Mestskej knižnici M.Matunáka  konala aj v roku 2022.  Pozvanie  na Noc, ktorá sa uskutočnila 9.júna 2023, prijali traja literárni autori – Eva Ava Šranková,  Veronika Šikulová a Ján Litvák. Každý z hostí sa venuje inému  žánru.

Autorka prevažne historických románov, Eva Ava Šranková, návštevníkom priblížila svoje literárne začiatky. Porozprávala koľko štúdia je potrebné, aby vedela podrobne opísať život šľachty v období stredoveku, aby vtiahla čitateľa do príbehu a zároveň ukázala dobu. Je autorkou 15 kníh spolu s prekladmi a reedíciami. Ostatná jej kniha, ktorú návštevníkom Noci predstavila, mala celkom inú tému- spolu s dvomi autormi napísali príbehy skutočných ľudí, ktorí prežili “neprežiteľné”. Kniha  Podľa skutočnej udalosti opisuje 33 príbehov a Eva Ava Šranková v nej okrem iných, literárne spracovala príbeh kozmickej lode Apollo 13. Ústrednou témou všetkých jej kníh je láska, i keď vo viacerých podobách – láska medzi mužom a ženou a láska k životu.

Smiech, výbornú energiu a pozitívnu náladu  šurianskej Noci dodala autorka  viacerých ocenených kníh Veronika Šikulová, ktorá sa s čitateľmi šurianskej knižnice stretla prvýkrát. Jej spomienky na otca, Vinca Šikulu, ale aj jej rozprávanie vyvolávalo miestami  výbuchy smiechu, ktoré zavŕšila autorským čítaním naozaj pikantnej poviedky z knihy Sex po slovensky 2. Veronika Šikulová píše pre dospelých aj pre deti a okrem toho je veľmi aktívna aj v literárnej komunite. Veľmi ju potešilo, že sa mohla na šurianskej Noci literatúry stretnúť aj s priateľom Jánom Litvákom.

Tretím hosťom Noci bol už spomínaný Janko Litvák, ktorý sa do Šurian často a rád vracia, pretože tu vyrástol, má tu priateľov a rodinu. Je autorom  poézie, poviedok a iných próz. V súčasnosti sa viac venuje novinárskej a korektorskej práci. Je šéfredaktorom  mesačníka Doma v záhrade a venuje sa starým odrodám stromov a semien. Všetkých prítomných pobavil skomoleninami textov,  ktoré opravoval a korigoval. Pricestoval v spoločnosti svojej dcérky, ktorá sa tiež venuje literárnej tvorbe a prítomným  zarecitovala ukážku svojej básnickej tvorby.

Noc literatúry v Šuranoch sa pomaly stáva tradíciou a v roku 2023 sa uskutočnila s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

JK

Foto BH

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ