Oznámenie protispoločenského konania
Národná rada Slovenskej republiky schválila 30.01.2019 zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý upravuje ochranu zamestnancov pred prípadnými postihmi za oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti a povinnosti zamestnávateľov pri prijímaní a vybavovaní takýchto podaní (ďalej len ako „zákon o ochrane oznamovateľov“). Zákon nadobudol účinnosť 01.03.2019. Ide o základný zákonný rámec ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti (ďalej aj ako „whistleblower“ alebo „oznamovateľ“) v Slovenskej republike.
Cieľ zákona
Zákon upravuje podmienky pre poskytovanie ochrany oznamovateľom protispoločenskej činnosti a s tým súvisiace práva a povinnosti. Zákon si kladie za cieľ prijatím ochranných opatrení motivovať zamestnancov oznamovať protispoločenskú činnosť, o ktorej sa dozvedeli v súvislosti so svojím zamestnaním. Predpokladá sa tiež zlepšenie odhaľovania protispoločenskej činnosti a jej páchateľov, a tým aj zníženie takto spôsobených škôd.
Protispoločenská činnosť
Protispoločenská činnosť je konanie, ktoré je trestným činom, priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale aj konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť, ako napr. neetické praktiky na pracovisku.
Oznamovateľ
Oznamovateľom je fyzická osoba, ktorá v dobrej viere podá oznámenie o protispoločenskej činnosti príslušnému orgánu alebo zamestnávateľovi a uvedie v ňom skutočnosti, o ktorých sa dozvedela v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie a ktoré môžu významnou mierou prispieť alebo prispeli k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo usvedčeniu jej páchateľa.
Oznámenie a ochrana oznamovateľa
Oznámenie je uvedenie skutočností, ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti, o ktorých sa osoba dozvedela v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, postavenia, funkcie alebo s činnosťou vo verejnom záujme. Oznámenie môže byť aj anonymné.
Oznamovateľ je chránený voči akýmkoľvek postihom (odvetným opatreniam) zo strany zamestnávateľa v súvislosti s urobeným oznámením.
Zodpovednou osobou pre mesto Šurany, ktorá plní úlohy v zmysle zákona je hlavný kontrolór mesta Šurany. Mesto Šurany má aktuálne platné Zásady podávania, preverovania a evidovania oznámení týkajúcich sa kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti. Zásady podávania, preverovania a evidovania oznámení týkajúcich sa kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti
Oznámenia je možné podať:
Osobne:
- Ústne do záznamu v kancelárii hlavného kontrolóra na Mestskom úrade v Šuranoch
- V podateľni mesta Šurany s označením „OZNÁMENIE – NEOTVÁRAŤ – do rúk hlavného kontrolóra mesta“.
Mesto Šurany – Mestský úrad
Hlavný kontrolór mesta Šurany
Nám. hrdinov 1
942 01 Šurany
S označením “OZNÁMENIE – NEOTVÁRAŤ – do rúk hlavného kontrolóra mesta“.
Elektronicky:
Prostredníctvom emailu kontrolor@surany.sk alebo nižšie uvedeného online formulára.
Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024
Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany
Rýchle oznamy
wdt_ID | Pridané | Oznam |
---|---|---|
52 | 08/10/2024 | V predajni KIK sa našli kľúče od auta. Majiteľ si ich môže vyzdvihnúť na Mestskej polícii v Šuranoch. |