Osemnásta Noc s Andersenom v šurianskej knižnici

Noc s Andersenom, aktivity pre deti venované rozprávkam, príbehom a knižniciam, sa už 18 rokov organizuje aj na Slovensku a  pracovníčky šurianskej knižnice sa do nej každoročne zapájajú. NsA sa uskutočňuje v najbližší piatok k 1. aprílu, k výročiu narodenia dánskeho rozpravkára H.CH.Andersena. Každoročne sa  menia témy, aby program pre deti bol pestrý a pútavý.

Keďže v roku 2023 bolo 100. výročie narodenia Kristy Bendovej, autorky mnohých obľúbených kníh pre deti,  andersenčatá si  v MsK M.Matunáka  jej prácu predstavili. Osmijankove rozprávky, ktoré deti spoznávali prostredníctvom rozhlasu, deťom čítali hostia najpovolanejší –  pracovníci RTVS, z rádia Regina Západ, Nora Turancová, Martin Jurčo a Michal Herceg. Priblížili im rozhlasovú prácu a fungovanie médií, čomu sa venuje režisér, ako sa tvorí rozhlasová reportáž a mnohé iné zaujímavosti. Spoločne si vytvorili  improvizované rozhlasové štúdio a pracovali s rozprávkou  Kristy Bendovej O prváckom mačiatku. Mačiatku bola  venovaná aj  nasledujúca aktivita –  deti si vytvárali mačiatko podľa prečítaného textu z krepového papiera a veľmi  sa im to páčilo. Po zotmení andersenčatá prijal vo svojej kancelárii prvá muž mesta Šurany, primátor, Mgr. Marcel Filaga. V jeho kancelárii im porozprával, ako vyzerá jeho pracovný deň, deti si mohli vyskúšať primátoské insignie, prezreli si sobášnu miestnosť a potom vo veľkej   zasadacej miestnosti zasadlo Detské mestské zastupiteľstvo. Všetci detskí poslanci si našli svoje poslanecké miesto, prednášali poslanecké návrhy a hlasovali. Bola to skutočne vážna  a dôležitá práca a ako sa deti samé vyjadrili, náramne sa im páčila. Z mestského úradu sa deti presunuli do miestnosti mestského rozhlasu a vyskúšali si “hlásiť”. Čas počas Noci ubiehal veľmi rýchlo a bol tu záver. Deti sa dožadovali spánku v šurianskej knižnici, to však podmienky nedovolili. Možno o rok.

JK

foto BH

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ