Projekt "2 G" , jeho prvá časť

Projekt “2 G”, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a ktorým  pracovníčky Mestskej knižnice M. Matunáka Šurany chcú prezentovať zaujímavých ľudí z nášho mesta sa začal  prvou časťou – predstavením rodiny Malíkovej a rodiny Špacírovej. Podujatie sa uskutočnilo v šurianskej synagóge 23. mája 2024 dopoludnia a zúčastnili sa ho študenti a žiaci šurianskych škôl. Úspešnú rodinu športovcov  zastupoval  Jozef Malík a muzikantskú rodinu zastupovali Lucia Špacírová, maminka a huslistka a Dominik Špacír, klavírista a syn. Obidve rodiny dokazujú skutočnosť, že v  rodine si odovzdajú svoje skúsenosti a zručnosti.

 Rodina Malíková,  o ktorej sa dá povedať  aj chodecká dynastia, je unikátna v tom, že piati súrodenci sa venovali rovnakému druhu športu. Impulzom k jej zrodu bol najstarší z nich, Jozef Malík, chodec, tréner a popredný atletický funkcionár.  Ako tréner vychoval mnohých úspešných atlétov.  Výdrž, odvaha a vytrvalosť Jozefa Malíka je naozaj obdivuhodná a veľmi inšpiratívna. Byť trénerom súrodencov a neskôr aj dcére,  je zriedkavé. Jeho dcéra Zuzana, úspešná olympionička, ktorá sa zúčastnila dvoch  olympiád / 2004 – Athény, 2008 – Peking/ a získala viaceré významné  úspechy, mala počas celej svojej športovej kariéry iba jedného trénera – svojho otca. Zuzana Costin / rodená Malíková/, ktorá momentálne žije s rodinou v Írsku, sa podujatia v synagóge  fyzicky nezúčastnila, ale prostredníctvom videohovoru sa spojila a prítomným priblížila svoju športovú kariéru. Zaujímavosťou je, že Zuzana Costin sa už stala medzinárodnou atletickou rozhodkyňou, a tak nasleduje otca, Jozefa, aj v tejto oblasti.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že šport a hudba  nemajú spolu veľa spoločného, tak po stretnutí zástupcov rodiny Malíkových a Špacírových je jasné, že to tak nie je. Obidve oblasti potrebujú tréning a veľa disciplíny. Hudobníci Lucia a Dominik Špacíroví, aby sa mohli postaviť pred publikum a prezentovať muzikantské umenie, si  musia svoje “odtrénovať”. Maminka Lucia sa venuje pedagogickej práci, učí na  šurianskej zuške hru na husle a Dominik hrá na klavíri. Pred časom tešil publikum aj spevom, ale keďže je teraz vo veku, kedy sa mu mení hlas, venuje sa iba hre. Okrem klavíra zahral na podujatí aj na trúbke a bol odmenený veľkým potleskom. Počas rozhovoru priznal,  že ho viac baví futbal, ale na muziku nezanevrel.

Lucii Špacírovej  sa podarilo zapojiť do muzicírovania  viacerých prítomných. Vytvorili spolu celkom originálny orchester  a bola to zábava. Publikum ich za odvahu odmenilo potleskom.

Pracovníčky šurianskej knižnice už pripravujú ďalšie stretnutie projektu “2 G” a veríme, že bude zaujímavé.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
51 12/06/2024 Západoslovenská vodárenská spoločnosť oznamuje, že od 13.6.2024 do 21.6.2024 bude vykonávať ročný odpočet vodomerov v miestnej časti Nitriansky Hrádok. Prosíme občanov o sprístupnenie vodomerov.

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ