Remeselné mestečko

Vôňa medovníkov neodmysliteľne patrí k Vianociam. Pekne vyzdobené krášlia naše stoly. V ponuke vianočných trhov nemohli chýbať už v období stredoveku. Táto krásna tradícia pečenia a zdobenia medovníkov sa nám zachováva do dnešných čias. A ak chceme, aby pretrvala aj po ďalšie generácie, musíme sa o to pričiniť.

Preto Stredná odborná  škola gastronómie a služieb  v spolupráci s Mestom Šurany a s Mestským kultúrnym strediskom v Šuranoch opäť po roku zorganizovala 13. decembra 2023 v Spoločenskej hale v Šuranoch edukačno-súťažné dopoludnie pre žiakov základných škôl z nášho regiónu. Do súťaže v zdobení medovníkov sa zapojilo 78 šikovných a tvorivých detí. Na výzdobe medovníčka v tvare domčeka si dali všetci veľmi záležať. Niektorí svoju tvorbu založili na tradičných ľudových vzoroch, iní použili rôzne cukrárske jedlé ozdôbky a našli sa i vtipné a kreatívne vyzdobené medovníkové domčeky. Hoci víťaz môže byť len jeden, všetkým súťažiacim gratulujeme k ich krásnym sladkým výtvorom a zároveň im ďakujeme, že i prostredníctvom nich, sa u nás zachová vianočná tradícia zdobenia medovníkov.

            V ten istý deň  sa Spoločenská hala v Šuranoch zmenila na Vianočné remeselné mestečko,  v rámci ktorého žiaci Strednej odbornej školy gastronómie a služieb  predviedli mnohé zručnosti, ktoré získavajú počas štúdia  v gastronomických odboroch. V spolupráci s Mestom Šurany a Mestským kultúrnym strediskom v Šuranoch  vykúzlili čarovnú atmosféru rodinnej predvianočnej pohody a spolupatričnosti. Návštevníkom podujatia odprezentovali pečenie slaných a sladkých vianočných oplátok, zdobenie medovníčkov, pripravovali a ponúkali výbornú kávu, miešané nápoje s nádychom Vianoc,  voňavý punč, flambovali palacinky, piekli zemiaky a tekvicu. Malí, ale i dospelí hostia si s trochou fantázie mohli pod vedením šikovných pani majsteriek odborného výcviku vyrobiť vianočnú ozdobu zo slaného cesta, skúsiť tvorivé vyrezávanie do ovocia, či zeleniny. Žiaci ponúkli i   inšpiratívne ukážky slávnostného stolovania a skladania servítok. Návštevníci si mohli zakúpiť sladké pečivo zo školských dielní odborného výcviku. Slávnostnú atmosféru podujatia umocnilo vystúpenie  mladých nádejných umelcov zo Základnej umeleckej školy T. Sládkoviča v Šuranoch.

Mladá generácia si obrazne podávala ruky s tradičnými lokálnymi remeselníkmi, ktorí v rámci Vianočného remeselného mestečka predávali svoje výrobky.

 

Mgr. Michaela Švecová

Foto: R.Kozlíková

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ