Otvorenie Váradskej pamätnej izby

Nitriansky Hrádok, kedysi stáročia nazývaný ako Várad – Malý Várad má veľmi starú a bohatú históriu. Pôvodne samostatnú dedinu, dnes ako mestskú časť Šurian mnohí poznajú ako miesto nálezu Hrádockej venuše na významnej archeologickej lokalite Zámeček. Už pred mnohými rokmi o tejto lokalite a samotnej obci, jej zvykoch a premenách, urobil fotovýstavu šuriansky fotograf Dezider Németh. Neskôr sa dopĺňala o miestne národopisné predmety, pričom sa asi dvakrát sťahovala. Vďaka úspešnému projektu a dotácii Nitrianskeho samosprávneho kraja na podporu cestovného ruchu sa mestskému kultúrnemu stredisku podarilo vytvoril pamätnú izbu, kde spomenutá fotovýstava a etnografická zbierka našli svoje pevné miesto. Izba bola v minulosti súčasťou gazdovského domu s gánkom, dnes je súčasťou dvore Kult. zariadenia. Zachovali sme pôvodné prvky, ako je dlažba, vchodové dvere a okno, ktoré dotvárajú kolorit priestoru. Súčasť expozície sú aj dve zachované drevené školské lavice, ktoré sa našli na tunajšje povale. V skrini sú vystavené vzácne, viac ako storočné vyšívané kútne plachty a raritou je aj príbeh o Váradskej husy z roku 1875. V rámci udržania kolektívnej pamäte sme izbu otvorili v októbri, počas mesiaca úcty k starším a bolo príjemné sledovať diskusiu zúčastnených pri fotografiách. Slávnostného otvorenia 22. októbra sa okrem miestnych seniorov a hostí zúčastnil primátor mesta Šurany – Marek Oremus, poslanec za mestskú časť Pavol Cvik, predsedkyňa Denného centra seniorov Nitriansky Hrádok. Dvoma básňami o rodnej dedinke sa predstavila pani Hamarová, o dobrú náladu sa postarala mužská spevácka skupina Váraďani, ktorí piesňami vítali hostí. Veríme, že Váradská pamätná izba sa tak okrem archeologickej lokality a pamätníka Venuše na miestnom námestí, stane miestom turistických návštev.
 
M. Eliáš
 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ