Krása dobových šiat a zbraní v šurianskej knižnici

V historických filmoch alebo na hradoch radi obdivujeme krásu dobových šiat a zbraní. V šurianskej knižnici ich mohli prítomní  obdivovať a tiež sa o nich veľa dozvedieť na stretnutí 9. mája s historičkou Mgr. Teréziu Uličnou Tomašovičovou a  Ing. arch. Pavlom Uličným Rozprávanie o dobových šatách bolo zaujímavé aj tým, že páni nosili  pančuchy, alebo veľkosť ozdoby  na krku určoval zákon a  dámy nosili niekoľkogeneračné výšivky a čipky na šatách. Kožušiny, šperky či látky sa nakupovali “nákupným cestovaním”, ktoré ako povedala historička, bolo výsadou mužov. Mužskú časť publika zaujalo rozprávanie Pavla Uličného o zbraniach. Výroba, vývoj a výzdoba rôznych sečných, bodných a strelných zbraní mali na svedomí historické boje a vojny, ale aj poľovnícke záľuby a diplomatické návštevy. Prítomní sa dozvedeli  aké rozdiely sú medzi mečom, palošom a šabľou.  Priblížil im aké všetky zručnosti a vedomosti boli potrebné na zostrojenie  a výrobu dobových zbraní. dokonca poznatky z matematiky a fyziky ich ovplyvňovali. Pavol Uličný svoje rozprávanie okorenil  vtipom, čo prítomní ocenili potleskom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.
37 10/05/2022 Západoslovenská vodárenská spoločnosť oznamuje občanom, že dňa 16.5.2022 t.j. v pondelok bude od 21:00 h. do 3:00 h. nasledujúceho dňa odstávka vody v Šuranoch vrátane Nitrianskeho Hrádku a Kostolného Seku. V prípade zmeny Vás budeme informovať.
38 13/05/2022 Vážení občania, v meste sa našlo inzulínové pero. Majiteľ si ho môže vyzdvihnúť na mestskej polícii v Šuranoch.

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ