Poetka a prekladateľka, Jitka Rožňová, v šurianskej knižnici

   Ako tretiačka na základnej škole napísala prvú krátku básničku a v súčasnosti sa venuje tvorbe poézie a prekladaniu. Preklady významného maďarského  autora, rodáka z Košíc, Sándora Máraia, ale aj mnohé iné majú možnosť spoznávať  čitatelia vďaka prekladom PhDr. Jitky Rožňovej. Bola hosťom v šurianskej knižnici  15. marca 2022. Študenti gymnázia  sa dozvedeli, aké náročné, ale niekedy aj zábavné môže prekladanie textov byť. Prekladá romány, poviedky, básne, ale rozprávky pre deti. Práve rozprávky sú obľúbeným literárnym druhom  Jitky Rožňovej.  Séria bratislavských rozprávok, kde sú deťom predstavované významné historické  osobnosti Bratislavy formou príbehov, ktoré prekladala, je u čitateľov veľmi úspešná a obľúbená. Študentov  zaujala prekladom  biografie politika M. Gorbačova, ktorá je doplnená kjuartkódom rozširujúcim  čítanie  napríklad o nahrávky rozhovorov. Veľkým ocenením prekladateľskej práce Jitky Rožňovej bolo prijatie u maďarského prezidenta Jánosa Ádera, ktorého sa zúčastnila ako jediná zo Slovenska. Keďže pracuje ako docentka na katedre žurnalistiky  FF UKF v Nitre, gymnazistom priblížila aj túto časť svojej práce. Jitka Rožňová sa zaujímala, či niektorý z prítomných sa venuje písaniu, literárnej tvorbe a snažila sa ich povzbudiť, podporiť, aby v tejto činnosti pokračovali a bola ochotná im pomáhať a usmerňovať.

   Podujatie z verejných  zdrojov  podporil Fond na podporu umenia.

JK

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ