Vernisáž Zuzany Zmatekovej v šurianskej synagóge

            V šurianskej synagóge sa v nedeľu 8. marca 2020 otvárala výstava úspešnej šurianskej umelkyne, ktorá má za sebou už viaceré výstavy a ocenenia, Mgr. art. Zuzany Zmatekovej. Je absolventkou VŠVÚ v Bratislave  a momentálne študuje  magisterský program Móda, odievanie a textil vo fínskych Helsinkách na Aalto school of Art, Design and Architecture.

            Už počas štúdia na strednej škole v Trenčíne sa zaoberala textilným dizajnom. Počas vysokoškolských  štúdii absolvovala niekoľko zahraničných stáží. Svoje zručnosti uplatnila na zahraničných pracovných pobytoch v Nemecku a v Londýne. V roku 2019 získala cenu poroty v Národnej cene za dizajn za projekt conTEXT, na ktorom spolupracovala s Matejom Fandlom.

            Autorka sa vo svojej tvorbe snaží o to, aby textil bol aj komunikačným médiom. Inšpirujú ju  štruktúry architektúry. Výstavné  exponáty sú výsledkom projektu PANEL.  Jeho cieľom je upozorniť na architektúru  vytvorenú počas socializmu. Dnes je vnímaná ako šedá a nezáživná, ale Zuzana sa snaží poukázať na to, že aj v tomto období sa vytvárali zaujímavé objekty. Snahou výtvarníčky je upozorniť na to, že aj vtedy mali umelci  kvalitnú architektúru, ktorá mala aj svoje pozitíva. Projekt PANEL je spomienkou na autorkine detstvo prežité v Šuranoch v panelákovom byte na sídlisku.

            Na výstave v šurianskej synagóge si návštevníci môžu do 31. marca pozrieť textílie, ktoré vznikli na námety niektorých známych i menej známych stavieb na Slovensku, ktoré Zuzana preniesla na látku žakárovým tkáčskym  strojom. Látky vznikli originálnou technológiou. Projekt bol financovaný z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

            JK     

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ