Vernisáž Zuzany Zmatekovej v šurianskej synagóge

            V šurianskej synagóge sa v nedeľu 8. marca 2020 otvárala výstava úspešnej šurianskej umelkyne, ktorá má za sebou už viaceré výstavy a ocenenia, Mgr. art. Zuzany Zmatekovej. Je absolventkou VŠVÚ v Bratislave  a momentálne študuje  magisterský program Móda, odievanie a textil vo fínskych Helsinkách na Aalto school of Art, Design and Architecture.

            Už počas štúdia na strednej škole v Trenčíne sa zaoberala textilným dizajnom. Počas vysokoškolských  štúdii absolvovala niekoľko zahraničných stáží. Svoje zručnosti uplatnila na zahraničných pracovných pobytoch v Nemecku a v Londýne. V roku 2019 získala cenu poroty v Národnej cene za dizajn za projekt conTEXT, na ktorom spolupracovala s Matejom Fandlom.

            Autorka sa vo svojej tvorbe snaží o to, aby textil bol aj komunikačným médiom. Inšpirujú ju  štruktúry architektúry. Výstavné  exponáty sú výsledkom projektu PANEL.  Jeho cieľom je upozorniť na architektúru  vytvorenú počas socializmu. Dnes je vnímaná ako šedá a nezáživná, ale Zuzana sa snaží poukázať na to, že aj v tomto období sa vytvárali zaujímavé objekty. Snahou výtvarníčky je upozorniť na to, že aj vtedy mali umelci  kvalitnú architektúru, ktorá mala aj svoje pozitíva. Projekt PANEL je spomienkou na autorkine detstvo prežité v Šuranoch v panelákovom byte na sídlisku.

            Na výstave v šurianskej synagóge si návštevníci môžu do 31. marca pozrieť textílie, ktoré vznikli na námety niektorých známych i menej známych stavieb na Slovensku, ktoré Zuzana preniesla na látku žakárovým tkáčskym  strojom. Látky vznikli originálnou technológiou. Projekt bol financovaný z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

            JK     

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu obce na rok 2021

Šuriansky jarmok 2020 - informácie pre predajcov

Kalendárium mesta Šurany na rok 2020

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
6 13/03/2020 Mestský podnik služieb Šurany týmto oznamuje občanom mesta že zberový dvor v mestskej časti Argentína, Za múrom 1, Šurany bude od 14.03.2020 (sobota) do odvolania zatvorený ako preventívne opatrenie v súvislosti s ochorením COVID- 19.
7 16/03/2020 Slovenská pošta Šurany1 oznamuje občanom že na poštu je možný vstup len s ochranou tváre (rúškom,respirátorom,šálom,šatkou).
12 24/03/2020 JARNÉ UPRATOVANIE - ZBER KONÁROV: N. Hrádok - 30.-31.3., K.Sek - 1.-2.4., Kopec a Nový Svet - 3.4., Šurany - 6.-8.4.
13 27/03/2020 Slovenská pošta a.s., pošta Šurany 1 oznamuje občanom zmenu hodín pre verejnosť: pondelok až piatok 8:00 - 12:00; 13:00 - 16:00. Uvedené platí do odvolania.
14 03/04/2020 Západoslovenská distribučná a.s. oznamuje, že všetky plánované odstávky elektrickej energie do 28.4.2020 sú zrušené.

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Vaše foto zo Šurian

Máte aktuálnu fotku z bežného života v meste? Môžete nám ju poslať  priamo z webu cez náš KONTAKTNÝ FORMULÁR.

Archív videí zo zasadnutí MsZ

Oficiálna Facebook stránka mesta Šurany