Jantárová komnata v šurianskej knižnici

Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v ruskom meste Puškin. Jej dekorácia je vyrobená z jantárových panelov.   Pôvodná verzia vynikala precíznou remeselnou prácou nemeckých majstrov z 18. storočia a pozostávala z miliónov drobných kúskov vzácneho jantáru. Na znak spojenectva ju ešte v 18. storočí pruský kráľ daroval Petrovi I. Veľkému . V polovici 18. storočia boli umiestnené do nového Katarínskeho paláca v Cárskom Sele neďaleko Petrohradu, kde tak vznikla slávna Jantárová komnata a zostala tu až do druhej svetovej vojny. O tejto jedinečnej pamiatke sa mohli návštevníci podujatia Záhada jantárovej komnaty dozvedieť podrobnosti počas stretnutia s českým spisovateľom Milanom Zacha Kučerom v šurianskej knižnici 13. novembra 2019. Jeho rozprávanie spojené s dokumentárnymi zábermi priblížilo všetkým osudy tejto jedinečnej historickej a umeleckej pamiatky. V súčasnosti návštevníci môžu navštíviť len repliku pôvodnej komnaty, je veľký záujem o nájdenie tej pôvodnej. Originál počas druhej svetovej vojny zmizol a dodnes nebol nájdený. Podľa odhadov by tento skvost mal dnes na trhu s umením hodnotu viac ako 255 miliónov dolárov. Nehovoriac o tom, akú úlohu zohrával pri politických dohodách. Rozprávanie riaditeľa dokumentárnych televízií Milana Zacha Kučeru návštevníkom priblížilo osudy tohto „divu sveta“.
 
Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

JK
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Pomoc obetiam trestných činov

Daňové priznanie 2021

Zníženie a odpustenie poplatku za komunálne odpady - všetky informácie

Dotácie z rozpočtu mesta za rok 2020

INFORMÁCIE K PREDLOŽENIU VYÚČTOVANIA DOTÁCIE POSKYTNUTEJ Z ROZPOČTU MESTA ŠURANY V ROKU 2020

STOP BYROKRACII

SODB 2021 - Všeobecné informácie

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2019

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
24 17/03/2021 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 18.3.2021: pondelok - piatok od 8:00 do 12:00 h. a od 12:30 do 17:00 h., sobota od 9:00 do 12:00 h., prestávka na dezinfekciu 12:00-12:30.
25 26/03/2021 Mestský podnik služieb oznamuje občanom, že zberový dvor bude od pondelka 29.03.2021 otvorený.

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ