Jantárová komnata v šurianskej knižnici

Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v ruskom meste Puškin. Jej dekorácia je vyrobená z jantárových panelov.   Pôvodná verzia vynikala precíznou remeselnou prácou nemeckých majstrov z 18. storočia a pozostávala z miliónov drobných kúskov vzácneho jantáru. Na znak spojenectva ju ešte v 18. storočí pruský kráľ daroval Petrovi I. Veľkému . V polovici 18. storočia boli umiestnené do nového Katarínskeho paláca v Cárskom Sele neďaleko Petrohradu, kde tak vznikla slávna Jantárová komnata a zostala tu až do druhej svetovej vojny. O tejto jedinečnej pamiatke sa mohli návštevníci podujatia Záhada jantárovej komnaty dozvedieť podrobnosti počas stretnutia s českým spisovateľom Milanom Zacha Kučerom v šurianskej knižnici 13. novembra 2019. Jeho rozprávanie spojené s dokumentárnymi zábermi priblížilo všetkým osudy tejto jedinečnej historickej a umeleckej pamiatky. V súčasnosti návštevníci môžu navštíviť len repliku pôvodnej komnaty, je veľký záujem o nájdenie tej pôvodnej. Originál počas druhej svetovej vojny zmizol a dodnes nebol nájdený. Podľa odhadov by tento skvost mal dnes na trhu s umením hodnotu viac ako 255 miliónov dolárov. Nehovoriac o tom, akú úlohu zohrával pri politických dohodách. Rozprávanie riaditeľa dokumentárnych televízií Milana Zacha Kučeru návštevníkom priblížilo osudy tohto „divu sveta“.
 
Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

JK
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ