Jantárová komnata v šurianskej knižnici

Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v ruskom meste Puškin. Jej dekorácia je vyrobená z jantárových panelov.   Pôvodná verzia vynikala precíznou remeselnou prácou nemeckých majstrov z 18. storočia a pozostávala z miliónov drobných kúskov vzácneho jantáru. Na znak spojenectva ju ešte v 18. storočí pruský kráľ daroval Petrovi I. Veľkému . V polovici 18. storočia boli umiestnené do nového Katarínskeho paláca v Cárskom Sele neďaleko Petrohradu, kde tak vznikla slávna Jantárová komnata a zostala tu až do druhej svetovej vojny. O tejto jedinečnej pamiatke sa mohli návštevníci podujatia Záhada jantárovej komnaty dozvedieť podrobnosti počas stretnutia s českým spisovateľom Milanom Zacha Kučerom v šurianskej knižnici 13. novembra 2019. Jeho rozprávanie spojené s dokumentárnymi zábermi priblížilo všetkým osudy tejto jedinečnej historickej a umeleckej pamiatky. V súčasnosti návštevníci môžu navštíviť len repliku pôvodnej komnaty, je veľký záujem o nájdenie tej pôvodnej. Originál počas druhej svetovej vojny zmizol a dodnes nebol nájdený. Podľa odhadov by tento skvost mal dnes na trhu s umením hodnotu viac ako 255 miliónov dolárov. Nehovoriac o tom, akú úlohu zohrával pri politických dohodách. Rozprávanie riaditeľa dokumentárnych televízií Milana Zacha Kučeru návštevníkom priblížilo osudy tohto „divu sveta“.
 
Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

JK
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zoznam daňových dlžníkov podľa stavu k 31.12.2019.

Doručovanie rozhodnutí

Doručovanie rozhodnutí k miestnym daniam a k miestnemu poplatku za komunálne odpady

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Obchodná mapa

Kalendárium mesta Šurany na rok 2020

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu obce na rok 2021

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
7 16/03/2020 Slovenská pošta Šurany1 oznamuje občanom že na poštu je možný vstup len s ochranou tváre (rúškom,respirátorom,šálom,šatkou).

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Vaše foto zo Šurian

Máte aktuálnu fotku z bežného života v meste? Môžete nám ju poslať  priamo z webu cez náš KONTAKTNÝ FORMULÁR.

Archív videí zo zasadnutí MsZ

Oficiálna Facebook stránka mesta Šurany