Spomienka na 100. výročie smrti generála Štefánika v Šuranoch

       Centrum mesta Šurany od roku 1934 zdobí bronzová socha Milana Rastislava Štefánika, odhalená pri príležitosti 15. výročia jeho tragickej smrti. I keď ju zmenou politických režimov postihol smutný osud, od roku 1989 sa pri nej každoročne konajú pietne spomienky, aby sme si uctili najvýznamnejšiu osobnosť novodobej slovenskej histórie.

       V piatok 3. mája 2019 sa verejnosť a hostia zúčastnil tejto slávnostnej a dôstojnej spomienky. Medzi hosťami boli predstavitelia mesta Šurany vedení primátorom mesta Ing. Marekom Oremusom, Mgr. Eva Smolíková – poslankyňa národnej rady SR a podpredsedníčku Slovenskej národnej strany, Eva Milučká – predsedkyňa Maríny – Klubu žien Slovenskej národnej strany a krajská predsedkyňa klubu Marína Vladimíra Bartovičová, podplukovník Ing. Richard Király – veliteľ 13. mechanizovaného práporu z Levíc a Dobrovoľný hasičský zbor Šurany.        Program začal preletom lietadla ponad mestom, ktorý na Štefánikovu počesť uskutočnil Letecký klub Šurany s pilotom Ivanom Sepešim. Vojenské pocty a akt kladenia vencov vyvolával v mnohých silný pocit vlastenectva. Po hymne v podaní ženského speváckeho zboru Kantáta a Dychovej hudby Šurany nasledovalo predstavenie Štefánikovho života v príhovore riaditeľa Mestského kultúrneho strediska Šurany RNDr. Miroslava Eliáša. Predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej a riaditeľ Domu Matice Slovenskej Šurany Vašek Valenta v rámci svoju príhovoru predniesol Krčméryho báseň Štefánikova matka. O tom, že osobnosť generála Štefánika je základným pilierom slovenskej štátnosti a jeho morálnom vzore, hovorila vo svojom príhovore Eva Smolíková.Spevácky zbor Kantáta Dychová hudba sa predstavili niekoľkými hymnickými piesňami a pochodovými skladbami.

       Miestny odbor Matice slovenskej vydal k tejto príležitosti pohľadnicu a verejnosť mohla získať aj iné pamätné predmety. Program pokračoval v Spoločenskom dome prehliadkou detských výtvarných prác a premietnutím dokumentárneho filmu o Štefánikovi.

 

Miroslav Eliáš

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Pomoc obetiam trestných činov

Daňové priznanie 2021

Zníženie a odpustenie poplatku za komunálne odpady - všetky informácie

Dotácie z rozpočtu mesta za rok 2020

INFORMÁCIE K PREDLOŽENIU VYÚČTOVANIA DOTÁCIE POSKYTNUTEJ Z ROZPOČTU MESTA ŠURANY V ROKU 2020

STOP BYROKRACII

SODB 2021 - Všeobecné informácie

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2019

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
24 17/03/2021 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 18.3.2021: pondelok - piatok od 8:00 do 12:00 h. a od 12:30 do 17:00 h., sobota od 9:00 do 12:00 h., prestávka na dezinfekciu 12:00-12:30.
25 26/03/2021 Mestský podnik služieb oznamuje občanom, že zberový dvor bude od pondelka 29.03.2021 otvorený.

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ