Pietna spomienka k 30. výročiu tragickej nehody – výbuch obilného mlyna v šurianskom cukrovare

21. februára si mesto Šurany pripomenulo pietnym aktom tragickú nehodu z roku 1989 – výbuch obilného mlyna v šurianskom cukrovare. Predstavitelia mesta Šurany , členovia rodín pozostalých, bývalí zamestnanci, ako i žiaci stredných škôl sa zišli na mieste nehody . aby si pri pamätníku obetí nešťastnej udalosti uctili ich pamiatku.

RNDr. Miroslav Eliáš vo svojom príhovore okrem iného uviedol: „Počas celej svojej existencie bol cukrovar miestom mnohých tragických nehôd a nešťastí, aj so smrteľnými následkami. Najhroznejšou udalosťou bol výbuch cukrovarského mlyna v roku 1989.Tá šedobiela prášková zmes bola pred výbuchom superkvalitná preslávená šurianska múka. Toľko úvodné slová redaktora Libora Ševčíka v článku v novinách Mladá fronta z 11. marca 1989. V tých dňoch československé média prinášali desiatky správ o strašnom výbuchu a nešťastí v šurianskom mlyne. Čo sa vlastne stalo? Príčinou výbuchu na treťom poschodí mlyna bola sústredená zmes múčneho alebo obilného prachu, ktorý s optimálnou zmesou kyslíka je výbušný a horľavý. Príčiny výbuchu skúmala a vyšetrovala osobitná komisia, ale aj experti, prizvaní boli odborníci na výbušnosť z Výskumného ústavu uhelného z Radvaníc. Pri hasení požiaru pracovali hasiči z okresov Nitra, Nové Zámky, Galanta, Komárno a Trnava. Hasiči museli ratovať aj obilné silo stojace vedľa horiaceho mlyna. Pri požiari bolo sedem ľudí zranených, z nich traja boli hospitalizovaní v nemocnici. V budove mlyna našlo svoju smrť osem ľudí:
Peter Krajčovič z Kostolného Seku
Lýdia Melišková zo Šurian
Rozália Holková z Vlkasu
Mária Mojcherová zo Šurian
Ružena Lakatošová z Komjatíc
Rudolf Sládeček z Veľkého Kýru
Mária Mrváňová z Hulu
Emília Ottová zo Šurian

Ťažký pracovný úraz utrpel aj Ing. Igor Kozár z Bánova, ktorý pracoval ako asistent hlavného mlynára a v podniku pracoval 1 rok a 7 mesiacov. Ďalších 6 osôb utrpelo pracovné úrazy: Dana Radecká, Jozefa Jakubeková, Jaroslava Baťašová, Mária Lukáčová, Oľga Katonajová, Anna Koláriková. Mimoriadnou odvahou a duchaprítomnosťou zachránil elektrikár Jozef Urban deväť žien z baliarne…“

Po príhovore  RNDr. Miroslava Eliáša, riaditeľa MsKS  a básni v podaní Eriky Sekanovej  sa k pietnemu aktu kladenia vencov predstaviteľmi mesta, pridali   i ostatní zúčastnení položením kvetov a zapálení sviečok.

MsKS

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ