Primátorská šibačka v Jesienke

Veľká noc je  najväčším kresťanským sviatkom a jej oslavy sa líšia podľa regiónov. Pretože sa časovo približne prekrývajú  s pohanskými oslavami príchodu jari, ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho zvykov a obyčají.

V okolí Šurian sa dodnes zachováva pondelňajšia oblievačka a šibačka. „Som prívrženec veľkonočných zvykov a obyčají a bol by som rád, keby sa tie najlepšie tradície posúvali aj do budúcnosti, aby ich niesli ďalej  tí, ktorí prídu po nás,“ mieni primátor Šurian Marcel Filaga. A pretože nositeľmi tohto vzácneho a pre nás, súčasníkov, najpodstatnejšieho dedičstva sú ľudia v seniorskom veku, primátor sa rozhodol  vyoblievať a vyšibať obyvateľky  Domova Jesienka.

Zariadenie, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šurany, žilo sviatočnou atmosférou, veľkonočná výzdoba dominovala celému areálu. A ženičky z Jesienky sa primátorskej oblievačke a šibačke úprimne potešili. „Postupne som sa stretol s každou dámou, prehodili sme zopár slov a spoločne sa zhodli na tom, že uctievanie tradícií patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme budúcim generáciám odovzdať. A k tomu symbolická oblievačka so šibačkou určite patria,“ uzavrel Marcel Filaga.

                                                                     (op)

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ