Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella v Šuranoch

     I napriek tomu, že vesmírna misia Ivana  Bellu, sa uskutočnila pred 23 rokmi, stretnutie s prvým slovenským kozmonautom je  úžasný zážitok. Žiaci šurianskych základných škôl sa s ním mohli stretnúť 27. mája 2022 v spoločenskej hale. Jeho rozprávanie o príprave , ale aj o pobyte v kozme, bolo veľmi zaujímavé.  V úvodnom filmovom  dokumente sa žiaci dozvedeli viaceré fakty a okolnosti jeho misie, viac, či menej známe momenty. Jedinečné však boli jeho osobné skúsenosti a zážitky, ktorými okorenil svoje rozprávanie. Žiaci sa dozvedeli, ako sa kozmonauti pripravujú na všetky možné situácie, ktoré súvisia so samotným letom. Ako sa napríklad kozmonauti obliekajú alebo vyzliekajú z skafandra, ako si posúvajú predmety v bezváhovom stave, ako na ich  telo pôsobí pobyt v rakete a ako sa so všetkým dokážu vysporiadať. 

    Ivan Bella letel do vesmíru 20. februára 1999 s ruským a francúzskym kozmonautom z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Vo vesmíre strávil 7 dní, 21 hodín. 56 minút a 19 sekúnd, počas ktorých spolu s posádkami lodí Sojuz TM-29 a Sojuz TM-28 absolvoval 125 obletov okolo Zeme. Počas  pobytu sa podieľal aj na úlohách z oblasti medicíny, biológie a fyziky v projekte s názvom  Štefánik.

   Prvý slovenský kozmonaut priniesol na stretnutie tiež osobné predmety, ktoré používal počas jeho misie – rukavice, teplákovú súpravu využívanú počas letu a tiež slovenskú zástavu. ktorá bola súčasťou jeho letu do vesmíru. Ako sám povedal, ak by znovu dostal možnosť letieť do kozmu, rád by ju využil, i keď by dnes , zrejme,  nesplnil podmienky, ktoré sú veľmi tvrdé. Rád by bol však súčasťou tímu, ktorý by takúto aktivitu pripravoval a mohol prispieť svojimi osobitnými skúsenosťami a zážitkami. V súčasnosti s neutíchajúcim nasadením navštevuje mestá a obce Slovenska, kde môže propagovať prácu pilotov a ľudí okolo lietadiel. Jeho pokora, ochota, trpezlivosť  a profesionalita ho robí ideálnym propagátorom letectva a kozmonautiky.

Veľká vďaka patrí aj Ing. Jozefovi Takáčovi, ktorý pomáha pripravovať stretnutia verejnosti s Ivanom Bellom.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ