Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella v Šuranoch

     I napriek tomu, že vesmírna misia Ivana  Bellu, sa uskutočnila pred 23 rokmi, stretnutie s prvým slovenským kozmonautom je  úžasný zážitok. Žiaci šurianskych základných škôl sa s ním mohli stretnúť 27. mája 2022 v spoločenskej hale. Jeho rozprávanie o príprave , ale aj o pobyte v kozme, bolo veľmi zaujímavé.  V úvodnom filmovom  dokumente sa žiaci dozvedeli viaceré fakty a okolnosti jeho misie, viac, či menej známe momenty. Jedinečné však boli jeho osobné skúsenosti a zážitky, ktorými okorenil svoje rozprávanie. Žiaci sa dozvedeli, ako sa kozmonauti pripravujú na všetky možné situácie, ktoré súvisia so samotným letom. Ako sa napríklad kozmonauti obliekajú alebo vyzliekajú z skafandra, ako si posúvajú predmety v bezváhovom stave, ako na ich  telo pôsobí pobyt v rakete a ako sa so všetkým dokážu vysporiadať. 

    Ivan Bella letel do vesmíru 20. februára 1999 s ruským a francúzskym kozmonautom z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Vo vesmíre strávil 7 dní, 21 hodín. 56 minút a 19 sekúnd, počas ktorých spolu s posádkami lodí Sojuz TM-29 a Sojuz TM-28 absolvoval 125 obletov okolo Zeme. Počas  pobytu sa podieľal aj na úlohách z oblasti medicíny, biológie a fyziky v projekte s názvom  Štefánik.

   Prvý slovenský kozmonaut priniesol na stretnutie tiež osobné predmety, ktoré používal počas jeho misie – rukavice, teplákovú súpravu využívanú počas letu a tiež slovenskú zástavu. ktorá bola súčasťou jeho letu do vesmíru. Ako sám povedal, ak by znovu dostal možnosť letieť do kozmu, rád by ju využil, i keď by dnes , zrejme,  nesplnil podmienky, ktoré sú veľmi tvrdé. Rád by bol však súčasťou tímu, ktorý by takúto aktivitu pripravoval a mohol prispieť svojimi osobitnými skúsenosťami a zážitkami. V súčasnosti s neutíchajúcim nasadením navštevuje mestá a obce Slovenska, kde môže propagovať prácu pilotov a ľudí okolo lietadiel. Jeho pokora, ochota, trpezlivosť  a profesionalita ho robí ideálnym propagátorom letectva a kozmonautiky.

Veľká vďaka patrí aj Ing. Jozefovi Takáčovi, ktorý pomáha pripravovať stretnutia verejnosti s Ivanom Bellom.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2024

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
51 12/06/2024 Západoslovenská vodárenská spoločnosť oznamuje, že od 13.6.2024 do 21.6.2024 bude vykonávať ročný odpočet vodomerov v miestnej časti Nitriansky Hrádok. Prosíme občanov o sprístupnenie vodomerov.

Zoznam daňových dlžníkov

Prístroj na záchranu ľudského života

Bezplatné poradensko-psychologické služby

Pomoc obetiam trestných činov

Ukrajina - informácie

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ