Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella v Šuranoch

     I napriek tomu, že vesmírna misia Ivana  Bellu, sa uskutočnila pred 23 rokmi, stretnutie s prvým slovenským kozmonautom je  úžasný zážitok. Žiaci šurianskych základných škôl sa s ním mohli stretnúť 27. mája 2022 v spoločenskej hale. Jeho rozprávanie o príprave , ale aj o pobyte v kozme, bolo veľmi zaujímavé.  V úvodnom filmovom  dokumente sa žiaci dozvedeli viaceré fakty a okolnosti jeho misie, viac, či menej známe momenty. Jedinečné však boli jeho osobné skúsenosti a zážitky, ktorými okorenil svoje rozprávanie. Žiaci sa dozvedeli, ako sa kozmonauti pripravujú na všetky možné situácie, ktoré súvisia so samotným letom. Ako sa napríklad kozmonauti obliekajú alebo vyzliekajú z skafandra, ako si posúvajú predmety v bezváhovom stave, ako na ich  telo pôsobí pobyt v rakete a ako sa so všetkým dokážu vysporiadať. 

    Ivan Bella letel do vesmíru 20. februára 1999 s ruským a francúzskym kozmonautom z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Vo vesmíre strávil 7 dní, 21 hodín. 56 minút a 19 sekúnd, počas ktorých spolu s posádkami lodí Sojuz TM-29 a Sojuz TM-28 absolvoval 125 obletov okolo Zeme. Počas  pobytu sa podieľal aj na úlohách z oblasti medicíny, biológie a fyziky v projekte s názvom  Štefánik.

   Prvý slovenský kozmonaut priniesol na stretnutie tiež osobné predmety, ktoré používal počas jeho misie – rukavice, teplákovú súpravu využívanú počas letu a tiež slovenskú zástavu. ktorá bola súčasťou jeho letu do vesmíru. Ako sám povedal, ak by znovu dostal možnosť letieť do kozmu, rád by ju využil, i keď by dnes , zrejme,  nesplnil podmienky, ktoré sú veľmi tvrdé. Rád by bol však súčasťou tímu, ktorý by takúto aktivitu pripravoval a mohol prispieť svojimi osobitnými skúsenosťami a zážitkami. V súčasnosti s neutíchajúcim nasadením navštevuje mestá a obce Slovenska, kde môže propagovať prácu pilotov a ľudí okolo lietadiel. Jeho pokora, ochota, trpezlivosť  a profesionalita ho robí ideálnym propagátorom letectva a kozmonautiky.

Veľká vďaka patrí aj Ing. Jozefovi Takáčovi, ktorý pomáha pripravovať stretnutia verejnosti s Ivanom Bellom.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zber komunálneho a separovaného odpadu od 1.1.2023

Informácia pre občanov o zmene zberu komunálneho a separovaného odpadu v meste Šurany

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ