Prezentácia novej knihy o slávnej šurianskej rodáčke

Slávna šurianska rodáčka, Žofia Bosniaková /1609 – 1644/ svojím príkladným životom inšpirovala viacerých literárnych tvorcov . Ostatná publikácia, ktorú v roku 2019 vydalo vydavateľstvo Matice slovenskej, je dielom viacerých autor a je krásnou reprezentatívnou publikáciu. Vyšla s názvom Žofia Bosniaková a podnázvom Veľká kniha o žene viery a lásky. Pre obyvateľov Šurian je Žofia veľkou pýchou, a aj preto sa v šurianskej knižnici 3. decembra 2019 uskutočnila prezentácia tejto novej knihy . Pozvanie prijali traja z tvorcov, ktorí predstavili prítomným šuriansku barónku z rôznych pohľadov. Riaditeľ MsKS M. Eliáš priblížil rod Bosniakovcov, ich význam v dejinách mesta Šurany a prostredníctvom obrazu a slova podrobne opísal život významnej rodáčky. O žene, matke, správkyne rozsiahlych majetkov, ale aj o ľudskosti, veľkej nábožnosti a cnosti, pútavo porozprávala prítomným riaditeľka Štátneho archívu v Bytči, Jana Kurucárová. Počas jej práce sa osobne dotýkala listov, ktoré pred rokmi písala Žofia Bosniaková, a to ju veľmi oslovilo, dokonca sa vytvoril až akýsi zvláštny vzťah medzi týmito ženami. Tretí hosť prezentácie bol historik Kysuckého múzea v Čadci, Martin Turóci. Jeho pohľad na ženu viery a lásky bol z pohľadu literátov, ktorí sa tejto osobnosti venovali . Keďže podujatie sa uskutočnilo v obnovených priestoroch šurianskej knižnice, mnohé z prameňov si mohli návštevníci prezrieť. Organizátorov príjemne prekvapila bohatá účasť návštevníkov . Predstavovaná reprezentatívna publikácia je tiež krásnym vianočným darčekom. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.


JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zoznam daňových dlžníkov podľa stavu k 31.12.2019.

Doručovanie rozhodnutí

Doručovanie rozhodnutí k miestnym daniam a k miestnemu poplatku za komunálne odpady

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Obchodná mapa

Kalendárium mesta Šurany na rok 2020

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu obce na rok 2021

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
7 16/03/2020 Slovenská pošta Šurany1 oznamuje občanom že na poštu je možný vstup len s ochranou tváre (rúškom,respirátorom,šálom,šatkou).

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Vaše foto zo Šurian

Máte aktuálnu fotku z bežného života v meste? Môžete nám ju poslať  priamo z webu cez náš KONTAKTNÝ FORMULÁR.

Archív videí zo zasadnutí MsZ

Oficiálna Facebook stránka mesta Šurany