Prezentácia novej knihy o slávnej šurianskej rodáčke

Slávna šurianska rodáčka, Žofia Bosniaková /1609 – 1644/ svojím príkladným životom inšpirovala viacerých literárnych tvorcov . Ostatná publikácia, ktorú v roku 2019 vydalo vydavateľstvo Matice slovenskej, je dielom viacerých autor a je krásnou reprezentatívnou publikáciu. Vyšla s názvom Žofia Bosniaková a podnázvom Veľká kniha o žene viery a lásky. Pre obyvateľov Šurian je Žofia veľkou pýchou, a aj preto sa v šurianskej knižnici 3. decembra 2019 uskutočnila prezentácia tejto novej knihy . Pozvanie prijali traja z tvorcov, ktorí predstavili prítomným šuriansku barónku z rôznych pohľadov. Riaditeľ MsKS M. Eliáš priblížil rod Bosniakovcov, ich význam v dejinách mesta Šurany a prostredníctvom obrazu a slova podrobne opísal život významnej rodáčky. O žene, matke, správkyne rozsiahlych majetkov, ale aj o ľudskosti, veľkej nábožnosti a cnosti, pútavo porozprávala prítomným riaditeľka Štátneho archívu v Bytči, Jana Kurucárová. Počas jej práce sa osobne dotýkala listov, ktoré pred rokmi písala Žofia Bosniaková, a to ju veľmi oslovilo, dokonca sa vytvoril až akýsi zvláštny vzťah medzi týmito ženami. Tretí hosť prezentácie bol historik Kysuckého múzea v Čadci, Martin Turóci. Jeho pohľad na ženu viery a lásky bol z pohľadu literátov, ktorí sa tejto osobnosti venovali . Keďže podujatie sa uskutočnilo v obnovených priestoroch šurianskej knižnice, mnohé z prameňov si mohli návštevníci prezrieť. Organizátorov príjemne prekvapila bohatá účasť návštevníkov . Predstavovaná reprezentatívna publikácia je tiež krásnym vianočným darčekom. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.


JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Výzva

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Šurany na rok 2023

Zahlasujte za naše mesto

Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze :

https://cistinka.lidl.sk/o-projekte

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
36 27/04/2022 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 1.5.2022: pondelok - piatok od 8:00 h. do 17:00 h., sobota od 9:00 h. do 11:00 h., nedeľa - zatvorené.

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2021

Zníženie a odpustenie miestneho poplatku za komunálne odpady

Daňové priznanie 2022

Informácie k predloženiu vyúčtovania dotácie poskytnutej z rozpočtu mesta Šurany v roku 2021

Prístroj na záchranu ľudského života

Pomoc obetiam trestných činov

STOP BYROKRACII

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ