Prezentácia novej knihy o slávnej šurianskej rodáčke

Slávna šurianska rodáčka, Žofia Bosniaková /1609 – 1644/ svojím príkladným životom inšpirovala viacerých literárnych tvorcov . Ostatná publikácia, ktorú v roku 2019 vydalo vydavateľstvo Matice slovenskej, je dielom viacerých autor a je krásnou reprezentatívnou publikáciu. Vyšla s názvom Žofia Bosniaková a podnázvom Veľká kniha o žene viery a lásky. Pre obyvateľov Šurian je Žofia veľkou pýchou, a aj preto sa v šurianskej knižnici 3. decembra 2019 uskutočnila prezentácia tejto novej knihy . Pozvanie prijali traja z tvorcov, ktorí predstavili prítomným šuriansku barónku z rôznych pohľadov. Riaditeľ MsKS M. Eliáš priblížil rod Bosniakovcov, ich význam v dejinách mesta Šurany a prostredníctvom obrazu a slova podrobne opísal život významnej rodáčky. O žene, matke, správkyne rozsiahlych majetkov, ale aj o ľudskosti, veľkej nábožnosti a cnosti, pútavo porozprávala prítomným riaditeľka Štátneho archívu v Bytči, Jana Kurucárová. Počas jej práce sa osobne dotýkala listov, ktoré pred rokmi písala Žofia Bosniaková, a to ju veľmi oslovilo, dokonca sa vytvoril až akýsi zvláštny vzťah medzi týmito ženami. Tretí hosť prezentácie bol historik Kysuckého múzea v Čadci, Martin Turóci. Jeho pohľad na ženu viery a lásky bol z pohľadu literátov, ktorí sa tejto osobnosti venovali . Keďže podujatie sa uskutočnilo v obnovených priestoroch šurianskej knižnice, mnohé z prameňov si mohli návštevníci prezrieť. Organizátorov príjemne prekvapila bohatá účasť návštevníkov . Predstavovaná reprezentatívna publikácia je tiež krásnym vianočným darčekom. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.


JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Pomoc obetiam trestných činov

Daňové priznanie 2021

Zníženie a odpustenie poplatku za komunálne odpady - všetky informácie

Dotácie z rozpočtu mesta za rok 2020

INFORMÁCIE K PREDLOŽENIU VYÚČTOVANIA DOTÁCIE POSKYTNUTEJ Z ROZPOČTU MESTA ŠURANY V ROKU 2020

STOP BYROKRACII

SODB 2021 - Všeobecné informácie

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2019

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
24 17/03/2021 POŠTA Šurany oznamuje otváracie hodiny pre verejnosť od 18.3.2021: pondelok - piatok od 8:00 do 12:00 h. a od 12:30 do 17:00 h., sobota od 9:00 do 12:00 h., prestávka na dezinfekciu 12:00-12:30.
25 26/03/2021 Mestský podnik služieb oznamuje občanom, že zberový dvor bude od pondelka 29.03.2021 otvorený.

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ