Prezentácia novej knihy o slávnej šurianskej rodáčke

Slávna šurianska rodáčka, Žofia Bosniaková /1609 – 1644/ svojím príkladným životom inšpirovala viacerých literárnych tvorcov . Ostatná publikácia, ktorú v roku 2019 vydalo vydavateľstvo Matice slovenskej, je dielom viacerých autor a je krásnou reprezentatívnou publikáciu. Vyšla s názvom Žofia Bosniaková a podnázvom Veľká kniha o žene viery a lásky. Pre obyvateľov Šurian je Žofia veľkou pýchou, a aj preto sa v šurianskej knižnici 3. decembra 2019 uskutočnila prezentácia tejto novej knihy . Pozvanie prijali traja z tvorcov, ktorí predstavili prítomným šuriansku barónku z rôznych pohľadov. Riaditeľ MsKS M. Eliáš priblížil rod Bosniakovcov, ich význam v dejinách mesta Šurany a prostredníctvom obrazu a slova podrobne opísal život významnej rodáčky. O žene, matke, správkyne rozsiahlych majetkov, ale aj o ľudskosti, veľkej nábožnosti a cnosti, pútavo porozprávala prítomným riaditeľka Štátneho archívu v Bytči, Jana Kurucárová. Počas jej práce sa osobne dotýkala listov, ktoré pred rokmi písala Žofia Bosniaková, a to ju veľmi oslovilo, dokonca sa vytvoril až akýsi zvláštny vzťah medzi týmito ženami. Tretí hosť prezentácie bol historik Kysuckého múzea v Čadci, Martin Turóci. Jeho pohľad na ženu viery a lásky bol z pohľadu literátov, ktorí sa tejto osobnosti venovali . Keďže podujatie sa uskutočnilo v obnovených priestoroch šurianskej knižnice, mnohé z prameňov si mohli návštevníci prezrieť. Organizátorov príjemne prekvapila bohatá účasť návštevníkov . Predstavovaná reprezentatívna publikácia je tiež krásnym vianočným darčekom. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.


JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zriadenie mobilného odberného miesta v okrese Nové Zámky

Dotazník zameraný na radónovú problematiku

Platobný terminál v prevádzke

Mesto Šurany oznamuje, že v pokladni Mestského úradu Šurany je možné uskutočňovať platby v hotovosti alebo platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu

STOP BYROKRACII

SODB 2021

Zoznam daňových dlžníkov k 31.12.2019

Účasť mesta Šurany na projekte SAPIENTIA VERO HONOREM

Bezplatné právne poradenstvo

Kalendárium mesta Šurany na rok 2020

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu obce na rok 2021

Odkaz primátorovi

Vedeli ste, že cez novú webovú stránku môžete poslať podnet, otázku či odkaz priamo primátorovi mesta ? Využite priamu komunikáciu s mestom. Môžete poslať správu priamo z webu cez náš kontaktný formulár.

Virtuálne prehliadky v Google mapách

Rýchle oznamy

wdt_ID Pridané Oznam
20 11/11/2020 Mestský podnik služieb Šurany oznamuje občanom, že zberný dvor bude od 12.11.2020 otvorený podľa platných nariadení vlády.
21 09/12/2020 Vážení občania od 9.12.2020 je na ulici Komenského 2, Šurany otvorené mobilné odberové miesto na antigénové testovanie. Každý pracovný deň od 10.00 do 18.00.hod. TESTOVANIE JE BEZPLATNÉ.

Prebytky občanov miest a obcí Slovenska

Archív videí zo zasadnutí MsZ