ČO vieš o Šuranoch – kvíž pre žiakov ZŠ reportáž Harmonogram separovaného zberu na rok 2018 • „Šuriansky jarmok“ sa bude konať 21. a 22. septembra 2018 • „Šurianske hody“ sa budú konať 28. októbra 2018 • „Mikulášske trhy“sa budú konať 6. decembra 2018 • Povinné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok

Hry Hrádockej Venuše

V pondelok 21.8. 2017 prázdninového dopoludnia sa zišli v Kultúrnom zariadení Nitrianskeho Hrádku deti, ktoré prijali pozvanie na Hry Hrádockej Venuše. Pod vedením skúsených vedúcich z radov dospelých „hráčov“ sa spoločne pustili do tvorivosti zameranej na oslavu darov zeme, darov našich predkov pochádzajúcich z doby osláv ženskej sily. Nie náhodou sa na dvore kultúrneho stánku objavili hry ako kľúč k spájaniu sa človeka s prírodou, veď práve Hrádocká Venuša z tejto časti Šurian bola symbolom spojenia všetkých ľudí našej zeme. Prostredníctvom slovenskej dvojkorunáčky, kde Hrádocká Venuša zasadla na pomyselný trón a premenila celú našu krajinu v zjednotenú rodinu. Aspoň cez túto mincu.

Na hrádockých hrách deti vysýpali a lepili obrazy slnka, srdiečok, zvierat, hračiek zo semiačok rôznych farieb. Vytvorili tým zaujímavú paletu dokonalých výtvorov odzrkadľujúcich čaro samotnej prírody. Neuveriteľné spojenie tvaru a farby prírodných zrniečok presvedčili každého o nevyčerpateľnej truhlici darov zeme. Rok čo rok odmení zem svojimi darmi každého človeka, svojou dokonalou krásou, plodmi, ktoré nakŕmia, zohrejú, ošatia či potešia. Účastníkov Hier Hrádockej Venuše v KZ odmenila zem aj iným. Vznikli tu nové priateľstvá, ktoré sú tým najvzácnejšou odmenou pre človeka.

Po práci so semiačkami si deti i dospelí užívali chvíle oddychu pri opekačke, kde nabrali nové sily k ďalšej svojej tvorbe. Z prútikov vŕby uplietli venčeky pre lesné víly a lesných mužíčkov. Dozdobili ich ružami z listov, zo šúpolia, z bavlniek a tak mohla začať módna prehliadka. O veselú náladu nebola núdza, čo svedčí o tom, že spoločná hra dospelých s deťmi prináša nielen súťaženie, ale hlavne radosť, tak potrebnú k nenásilnej výchove detí a mladých ľudí. Spoločná hra sa pomaly vracia medzi ľudí a stáva sa čoraz častejšie súčasťou života v rodine. Veď práve ona je prostriedkom k formovaniu osobnosti človeka.

Pri Hrách Hrádockej Venuše sa deti i dospelí dohodli na ďalšej spolupráci a na tom, že ich výtvory budú reprezentovať Kultúrne zariadenie z Nitrianskeho Hrádku na podujatiach regiónu ale i na Národných matičných slávnostiach v Trnave v dňoch 7.-10. septembra. Hry zaujali, potešili, pobavili účastníkov, ale vytvorili snáď aj základ pre vznik ďalšej podoby nádejných šíriteľov krásy a jedinečnosti Hrádockej Venuše.Vyberáme z fotogalérie

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:

Autor:dopredu
Novší článok
Váraďania v okolí Trenčína
Starší článok
Olympiáda seniorov 2017
dozadu
vlajka
Online tlmocnik Radio Max Cestovne poriadky
Dôležité telefónne čísla Rozpis lekárenskej pohotovostnej služby
Záchranná služba155, 112 Mestská poliklinika035 6500 884
Hasiči150 Mestská lekáreň Šurany, s.r.o.035 6421 903
Polícia158 Lekáreň TILIA pharm, s.r.o.035 6402 886
Mestská polícia035 6500 100
0905 225 026
Lekáreň Laudanum035 6501 522
Obvodné odd.
Policajného zboru
035 6500 940 Lekáreň Zdravie035 6503 172