ČO vieš o Šuranoch – kvíž pre žiakov ZŠ reportáž Harmonogram separovaného zberu na rok 2018 • „Šuriansky jarmok“ sa bude konať 21. a 22. septembra 2018 • „Šurianske hody“ sa budú konať 28. októbra 2018 • „Mikulášske trhy“sa budú konať 6. decembra 2018 • Povinné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok

8. Požitavská výstava vín

V sobotu 22. apríla 2017 sa v Spoločenskej hale v Šuranoch konala verejná degustácia vín 8. ročníka Požitavskej výstavy vín. Po ôsmykrát túto výstavu organizovala Základná organizácia SZZ v Šuranoch.

Vína hodnotené odbornou komisiou

Odborná degustácia vín sa konala 31. marca 2017. Kvalitu vín posudzovalo 35 kvalifikovaných posudzovateľov v 7 komisiách. Hodnotili 100-bodovým systémom Medzinárodnej únie enológov U.I.O.E. Členovia komisií hodnotili vína anonymne, podľa všeobecných zásad senzorického hodnotenia vína. Odborná komisia hodnotila 284 vzoriek (z toho 120 vzoriek vín tichých bielych suchých, 15 vzoriek vín tichých ružových suchých, 67 vzoriek vín tichých červených suchých a 83 vzoriek vín tichých ostatných) od 105 vystavovateľov. Komisie udelili 34 zlatých, 140 strieborných a 83 bronzových medailí. Vedúci degustačných komisií bol Ing. Štefan Ailer PhD.

Víťazi ocenení na verejnej degustácii

Verejnú degustáciu otvoril primátor mesta Šurany Ing. Marek Oremus a predseda SZZ v Šuranoch Ing. Peter Malík. Po príhovoroch boli odovzdané diplomy a poháre pre víťazov 8. Požitavskej výstavy vín. Verejnej degustácie sa zúčastnili i poslanci MsZ a zástupcovia organizácií v Šuranoch ako aj verejnosť.

Šampiónom tohtoročnej výstavy sa stalo víno Devín ročník 2016 polosuché od vystavovateľa šampiónom výstavy je "Triticum s.r.o." Víťazom kategórie "Vína tiché biele suché" sa stalo víno Noria od vystavovateľa Poľnohospodár NZ z Nových Zámkov. V kategórii "Vína tiché ružové suché" vyhralo víno Cabernet Sauvignon od vystavovateľa Vinársky spolok Mojmírovce. Víťazom kategórie "Vína tiché červené suché" sa stalo víno Merlot od vystavovateľa Horského Juraja z Dolných Krškán. V kategórii "Vína tiché ostatné" sa víťazom stalo víno Cabernet Sauvignon rosé od vystavovateľa Víno Chudý s.r.o. z Vinohradov nad Váhom. Cenu primátora mesta Šurany získal vystavovateľ Ing. Peter Malík s vínom Merlot. Cenu sponzorov získal vystavovateľ Ing. Peter Malík s vínom Sauvignon blanc. Cenu organizačného výboru za "Najlepšiu kolekciu vín" získal opäť Ing. Peter Malík s kolekciou vín Merlot, Sauvignon blanc 2016, Pinot blanc 2015, Sauvignon blanc 2013 s celkovým počtom bodov 354,25. Cenu SZZ ZO Šurany - 3 najlepšie hodnotené hodnotené vína od členov SZZ ZO Šurany získali Ing. Igor Kozár s vínom Cabernet Sauvignon rosé, Ing. Norbert Chrobák s vínom Muškát moravský a Milan Hamala s vínom Rizling vlašský. Ceny sponzorov získali vystavovatelia cenu sponzorov vyhral pán "Igor Hanko" . Pre širokú verejnosť boli pripravené vzorky vín na degustovanie a na dobrú náladu hrali Heligonkári z Pukanca. Účastníci si mohli zakúpiť i občerstvenie.

O hodnotení úrody z pohľadu Ing. Štefana Ailera PhD. sa mohli účastníci dočítať v katalógu 8. ročníka Požitavskej výstavy vín: "Kruté jarné mrazy z konca apríla 2016 zapríčinili výpadky úrody v celom regióne. Mrazy so silou až -7°C udreli vo fáze rozvinutých 3 - 4 listov a na mnohých miestach zdecimovali celé vinohrady i ovocné sady. Ročník 2016 sa oproti roku 2015 vyznačoval vyšším obsahom kyselín v muštoch, pozitívne však bolo, že ich cukornatosť bola uspokojivá. Ročník 2016 budeme mať v kronikách zaknihovaný ako skúpy na objem, ale z pohľadu kvality jedinečný, zaujímavý."

"Základná organizácia SZZ v Šuranoch a organizačný výbor 8. Požitavskej výstavy vín v Šuranoch ďakuje i touto cestou Ing. Štefanovi Ailerovi, vedúcemu degustačných komisií za vedenie odborného posúdenie vystavených vín, všetkým degustátorom za odborné ohodnotenie súťažných vín, sponzorom za finančnú i organizačnú pomoc a všetkým, ktorí sa zúčastnili súťaže svojimi vínami, ako aj všetkým ktorí prišli na verejnú ochutnávku vín a prispeli tak k slušnej úrovni celého podujatia."Autor: Branislav Jakab
Vyberáme z fotogalérie

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikova

Autor: R. Kozlikovadopredu
Novší článok
Úspešní karatisti na GALANTA CUP 2017
Starší článok
Jarná brigáda pri Hrádockej Venuši
dozadu
vlajka
Online tlmocnik Radio Max Cestovne poriadky
Dôležité telefónne čísla Rozpis lekárenskej pohotovostnej služby
Záchranná služba155, 112 Mestská poliklinika035 6500 884
Hasiči150 Mestská lekáreň Šurany, s.r.o.035 6421 903
Polícia158 Lekáreň TILIA pharm, s.r.o.035 6402 886
Mestská polícia035 6500 100
0905 225 026
Lekáreň Laudanum035 6501 522
Obvodné odd.
Policajného zboru
035 6500 940 Lekáreň Zdravie035 6503 172